Sondaj ve Arazi Deneyleri

PS Logging


Klasik yüzey sismiği ile elde edilemeyen düşük hız zonların tespit edilmesi için uygulanmaktadır. P dalgası ve S dalgası ile zeminin dinamik modüllerinin tespitine yönelik bir yöntem olup uygulama sondaj kuyusu içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Kuyu içini dolduran sıvı (genellikle su) içerisinde, asılı duran sondanın alt kısmında yer alan kaynak aktive edilir. Kaynak yatay yönde kuyu duvarına, kuyu içindeki sıvı vasıtası ile bir basınç uygular ve böylece kaynaktan her yöne dağılan P dalgası üretilir. Kaynak seviyesinde kuyu duvarında meydana getirilen deformasyonlar ilerleyerek alıcı seviyesine ulaştığında, kuyu içindeki su ile birlikte alıcılar da sarsılır ve hareket algılanır. Bu yöntem ile alıcılar arasında kalan 1 m yüksekliğindeki zemin kolonunun hızı doğrudan elde edilmektedir.

Deney, çok derinlerde ve deniz dibi zeminlerinde ölçüm yapılabilecek en uygun yöntemdir. Ayrıca çok hızlı ölçüm yapılabilmesi, ölçüm aralıklarının çok küçük seçilerek çok detaylı profil elde edilebilmesi, otomatik modu ile operatörden bağımsız yapılabilmesi deneyin belli başlı avantajları arasında yer almaktadır.

+