Sondaj ve Arazi Deneyleri

Sondaj ve Karotlu Sondaj (Karada ve Denizde)


Karada ve denizde geoteknik amaçlı sondaj çalışmaları yapılabilmektedir. Sondaj çalışmaları karada rotari ve havalı (darbeli) sistemde farklı çaplardaki wireline ve konvansiyonel sondaj takımları ile gerçekleştirilmektedir.

Rotari wireline sondaj esnasında çift tüplü ve üç tüplü olmak üzere NQ, HQ, PQ gibi farklı çaplarda karotiyerler kullanılabilmektedir. Rotary konvansiyonel sondaj esnasında ise T ve N gibi farklı serilerin farklı çaplardaki tek tüplü, çift tüplü ve üç tüplü karotiyerleri kullanılabilmektedir.

Havalı (darbeli) sondaj esnasında Down Hole Hammer ile 3" ve 4" gibi farklı çaplardaki tabanca ve bunlara uygun farklı çaplarda bit kullanarak 85 mm,105 mm, 127 mm gibi farklı çaplarda delgi yapılabilmektedir. Ayrıca ODEX yöntemi ile 164 mm çapında delgi yapılabilmekte ve ilerlemeye paralel olarak muhafaza borusu sürülebilmektedir.

Uygun delgi yöntemi ve karotiyer tipi seçimi sondaj çalışmasının kapsamına ve amacına göre belirlenmektedir.

Zemin Etüd ve Tasarım A.Ş. bünyesinde deniz sondajlarında kullanılmak üzere 1 (bir) adet Çapalı Duba ve 2 (iki) adet hidrolik ayaklı platform (Jack Up Barge) bulunmaktadır.

Zemin Etüd Jack Up Barge'ın Teknik Özellikleri;

Jack Up Barge, Yalova / Türkiye limanına kayıtlıdır. International Association of Classification Societies (IACS) üyesi olan Bureau Veritas onaylı Conditional Survey sertifikasına sahiptir.

24 m uzunluğunda dört adet hidrolik ayaklı ve gövde boyutları 12x9x2 m olup güvertesinde 360° dönebilen 3ton kaldırma kapasiteli Vinç, 150 kW'lık diesel Jeneratör, Hidrolik ayaklar için Güç Ünitesi, 3 kW Benzinli Jeneratör, 1ton kapasiteli Yakıt Tankı, Tatlı Su, Pis Su Tankı ve içinde lavabosu ve ofisi olan konteyner bulunmaktadır.

Zemin Offshore Jack Up Barge'ın Teknik Özellikleri;

Jack Up Barge, Panama limanına kayıtlıdır. International Association of Classification Societies (IACS) üyesi olan Bureau Veritas onaylı Conditional Survey sertifikasına sahiptir.

24 m uzunluğunda dört adet hidrolik ayaklı ve gövde boyutları 12x9.60x2 m olup güvertesinde 360° dönebilen 3ton kaldırma kapasiteli Vinç, 150 kW'lık diesel Jeneratör, Hidrolik ayaklar için Güç Ünitesi, 3 kW Benzinli Jeneratör, 1 ton kapasiteli Yakıt Tankı, 1 Ton kapasiteli Tatlı Su, 1 ton kapasiteli Pis Su Tankı, 1 ton kapasiteli Hidrolik Yağ Tankı ve içinde 2 adet Ofisi ve lavabosu olan Konteyner bulunmaktadır.

+